There is no doubt that many Australian families have been feeling the financial straits as everything from groceries to petrol seems to be on the rise!
But despite all these price hikes, eating healthy doesn’t have to break the bank!
as part of 28 day challenge We create meal plans and recipes for you and your family that are not only healthy and delicious, but also budget and family friendly.
In fact, we put together a 7-day meal plan and calculated (on average) how much each day when you prepare three healthy meals and three healthy snacks will set you back.
And the total: $7 a day! (Based on grocery prices in February 2023).
On average, it’s less than $7 a day for all of your daily meals and snacks. That works out to almost $41.29 a week on groceries for healthy eating!
Save money while losing weight
This amazing meal plan with recipes from 28 days challenge appIt includes a range of family-friendly meals and snacks. There are three main meals and three snacks each day. Some snacks are repeated throughout the week, which makes them more cost effective.
Get the 7-day meal plan recipes below!
These are very healthy and low calorie recipes as each day comes in under 1500 calories! The 7-day meal plan can be found at Health mummy appAnd Simply head over to the Food tab in the app, then under Variable Meal Plan Type select 7 Day Ultimate Budget and then confirm you want to change to this meal plan. On top of that, your shopping list will automatically update so you’re ready to go!
Monday
breakfast:
Banana, Blueberry, and Oatmeal Breakfast Muffins – $0.94
lunch:
Satay Egg Rice – $1.64
384 calories per serving
dinner:
Vegan Cheesy Tacos – $1.75
248 calories per serving
Snack:
Hummus, cucumber and crackers – $0.86
Snack:
Lemon & Dukkah Bean Dip – $1.09
Snack:
Choc Chip Banana Bread – $0.49
Monday total cost – $6.87
Get these recipes on 28 day weight loss challenge
Tuesday
breakfast:
Oatmeal Peanut Butter – $0.94
lunch:
Pesto, Spinach and Ricotta Rolls $0.65
171 calories per serving
dinner:
Curried sausage – $1.79
361 calories per serving
Snack:
Lemon & Dukkah Bean Dip – $1.09
Snack:
Peanut Bubble Crunch – $0.46
Snack:
Lemon Lime Pie – $0.60
Total cost for Tuesday – $5.48
Get these recipes on 28 day weight loss challenge
Wednesday
breakfast:
Banana, Blueberry, and Oatmeal Breakfast Muffins – $0.94
lunch:
Satay Egg Rice – $1.64
384 calories per serving
dinner:
Vegan Cheesy Tacos – $1.75
248 calories per serving
Snack:
Hummus, cucumber and crackers – $0.86
Snack:
Lemon & Dukkah Bean Dip – $1.09
Snack:
Chocolate Chip Banana Bread – $0.59
Get these recipes on 28 day weight loss challenge
Total cost for Wednesday – $6.87
Thursday
breakfast:
Fried eggs, pesto and avocado – $1.12
lunch:
Chicken Parmesan Lettuce Wrap – $1.85
237 calories per serving
dinner:
Curried sausage – $1.79
361 calories per serving
Snack:
Lemon & Dukkah Bean Dip – $1.09
Snack:
Peanut Bubble Crunch – $0.46
Snack:
Lemon Lime Pie – $0.60
Get these recipes in the 28 Day Challenge
Total cost for Thursday – $6.91
Friday
breakfast:
Red Curry Corn Fritters – $0.95
lunch:
Pesto, Spinach and Ricotta Rolls – $1.85
171 calories per serving
dinner:
Chickpea and corn salad – $0.78
329 calories per serving
Snack:
Hummus, cucumber and crackers – $0.86
Snack:
Lemon & Dukkah Bean Dip – $1.09
Snack:
Chocolate Chip Banana Bread – $0.59
Get these delicious and healthy recipes here.
Total cost for Friday – $4.92
Saturday
breakfast:
Fried eggs, pesto and avocado – $1.12
lunch:
Chicken Parmesan Lettuce Wrap – $1.85
237 calories per serving
dinner:
Simple Tomato and Feta Pasta – $1.98
421 calories per serving
Snack:
Peanut Bubble Crunch – $0.89
Snack:
Hummus, cucumber and crackers – $0.86
Snack:
Lemon Lime Pie – $0.60
Get the recipe in the 28-Day Weight Loss Challenge
The total cost for Saturday is $6.87
Sunday
breakfast:
Oatmeal Peanut Butter – $0.94
lunch:
Fish burger – $1.57
389 calories per serving
dinner:
Roasted Vegetable and Rosemary Frittata – $1.99
421 calories per serving
Snack:
Chocolate Chip Banana Bread – $0.59
Snack:
Lemon & Dukkah Bean Dip – $1.09
Snack:
Peanut Bubble Crunch – $0.46
Get the Peanut Bubble Crunch recipe here
Sunday total cost – $6.59
Find more budget saving tips below:
Discussion about this post